A fenti címmel nyílik online kiállítás a Tértár Műhely szervezésében.

Bécs és Budapest párhuzamos városképei a 20. századból címmel nyílik online kiállítás a Tértár Műhely szervezésében. A tárlat a két főváros urbanisztikai összehasonlítását követi végig az első világháborút követő időszaktól a 70-es évekig, fekete-fehér városfotókkal illusztrálva.

© Fortepan, Urbán Tamás, WStLA

Rendhagyó online fotókiállítás nyílik november 30-án Bécs és Budapest párhuzamos városképei a 20. századból címmel, a Tértár Műhely szervezésében. A két főváros városképeit bemutató tárlatot elsőként az Osztrák Köztársaság 100 éves jubileumán láthatta a közönség a bécsi Ringturm Galériában, 2018 tavaszán. Idén a Trianon 100 megemlékezések részeként, új arculattal, de hasonló tartalommal, a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) Kós Károly terme ad otthont a kiállításnak, 2020. november 30-tól két héten át, a járványhelyzethez igazodóan online formában. 

A kiállítás urbanisztikai szempontból vizsgálja a két főváros közti hasonlóságokat az első világháború utáni időszaktól a „rövid 20. századig”, vagyis a hetvenes évekig. A rövid 20. század egyfelől a háborúk, diktatúrák, forradalmak időszaka volt, a városokban azonban egy párhuzamos változás is végbement.

Új házformák, fürdők és strandok, kórházak és stadionok, mozik és templomok épültek. Elbontottak régi városnegyedeket, miközben régi műemlékeket állítottak helyre. Eltűntek a lovaskocsik, autók szorították ki a városlakókat. Neonfényben csillogtak az esti utcák, miközben a külvárosokban az elemi nyomor felszámolása volt a tét. Mai szemmel nézve azonban a nagy narratívák mögött minduntalan felsejlik a mindennapok mozdulatlansága, a 19. század öröksége, amely nosztalgiát a fekete-fehér városfotók is erősítik. 

© Fortepan, Urbán Tamás, WStLA

A kiállítás online megnyitóján Rusz Regina, az Osztrák Kulturális Fórum Budapest igazgatója, Krizsán András, a MÉSZ elnöke és Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója, a Bécsi Magyar Történeti Intézet volt vezetője mond köszöntőt. A tárlatot, valamint a Bécs-Budapest városösszehasonlító-projekt legújabb eredményeit összefoglaló tanulmánykötetet Tamáska Máté kurátor, szerkesztő, a kutatási program vezetője mutatja be. A kiállításon bemutatott fotók forrása többek között a Budapesti Történeti Múzeum, a Fortepan, a Fővárosi Levéltár, Bécs részéről pedig a Wiener Stadt- und Landesarchiv és a Verein für Geschichte der ArbeiterInnenbewegung.

Az online megnyitóra és a kiállításra 2020. november 30-án, 16.30-tól a MÉSZ Facebook-oldalán közzétett linken lehet majd bejelentkezni.

Forrás: Közlemény




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A hely szelleme – Hotel Motto, Wien

A hely szelleme – Hotel Motto, Wien

A Mariahilfer strasse egyik fontos csomópontjában álló, 2021 októberében átadott négycsillagos hotel története évszázadokkal korábbra nyúlik vissza.

Napelemek lepik el Bécs tetőit

Napelemek lepik el Bécs tetőit

Az osztrák főváros célja, hogy 2030-ra Bécs teljes áramfogyasztásának tíz százalékát napenergia segítségével fedezze. Ezért a jövőben középületek – például iskolák, uszodák, hivatalok – tetejére is napelemeket telepítenek. Az első ötven épületre még idén sor kerül.

Hirdetés