Az osztrák főváros célja, hogy 2030-ra Bécs teljes áramfogyasztásának tíz százalékát napenergia segítségével fedezze. Ezért a jövőben középületek – például iskolák, uszodák, hivatalok – tetejére is napelemeket telepítenek. Az első ötven épületre még idén sor kerül.

Az osztrák főváros még 2021 májusában döntött a napenergia felhasználásának fokozott támogatása mellett, hogy ezzel is közelebb kerülhessen klímacéljai megvalósításához. Az első lépés, hogy 2025-re már ötször annyi áramot tudjon előállítani a nap segítségével, mint korábban.


Ennek érdekében egyrészt beépítetlen területekre telepítenek naperőműveket. Ilyen például a tavaly üzembe helyezett donaustadti naperőmű, ahol a panelek között juhok legelnek és a terület egy részén mezőgazdasági művelés folyik. A jelenleg Ausztria legnagyobb naperőművének számító létesítmény 4.900 bécsi háztartást tud zöldárammal ellátni.


Ausztria legnagyobb naperőműve Donaustadtban © Wien Energie / Michael Horak


Emellett mostantól a város tulajdonában lévő középületeket is az áramtermelés szolgálatába állítják. Bécs Városa és a Wien Energie energiaszolgáltató nemrég állapodtak meg abban, hogy az önkormányzat épületeire és a városi középületekre is telepítenek naperőműveket. Eddig 270 erre alkalmas ingatlant – iskolát, uszodát, kórházat, idősotthont – jelöltek ki, az első ötvenre pedig még idén felkerülnek a napelemek. 2025-ig ily módon a középületekre összesen 50 megawatt összteljesítményű napelemet telepítenének. 

A célok megvalósításában a bécsi energiaszolgáltató az osztrák főváros egyik legfontosabb partnere, amely már 2021-ben is több középület, például Bécs legújabb és legmodernebb kórháza, a Klinik Floridsdorf tetején épített ki mini-naperőművet. Szintén 2021-ben kerültek napelemek a Manner-gyár és az Osztrák Autóklub wolkersdorfi épületére is. Ősszel pedig a bécsi közlekedési vállalattal, a Wiener Liniennel írt alá együttműködési szerződést, amelynek keretében a közlekedési vállalathoz tartozó épületekre – például metróállomásokra – szerelnek napelemeket. A cél, hogy 2025-ig összesen hetvenezer négyzetméternyi tetőfelületen legalább húsz naperőművet helyezzenek üzembe.

 

Napelemek a Klinik Floridsdorf tetején © Wien Energie / Christian Hofer

Az osztrák főváros 2021 januárja és októbere között 87 olyan projektet támogatott összesen 2,4 millió euróval, amelynek keretében napelemeket telepítettek épületek – főként üzemek – tetejére.   

 

Forrás: sajtóanyag




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hatalmas kötött pulóver díszíti a bécsi Stephansdomot

Hatalmas kötött pulóver díszíti a bécsi Stephansdomot

A rendhagyó böjti lepel a védelem és biztonság szimbóluma.

Napelem + hőszivattyú + elektromos autó = javaslat az új napelemes elszámolásra

Napelem + hőszivattyú + elektromos autó = javaslat az új napelemes elszámolásra

Az MNNSZ lehető legkedvezőbb új elszámolási rendszer bevezetését szorgalmazza.

Valóban zöld márka, vagy csak annak mutatja magát?

Valóban zöld márka, vagy csak annak mutatja magát?

Újrahasznosított műanyag, fairtrade kávé, napelemek, energiatakarékos égők – valóban zöld mind?

Hirdetés