Bukta Imre Belvíz a kertek alatt című festménye.

Régóta keresel a lakásod enteriőrjéhez illő műtárgyat? Vagy csak szeretsz gyönyörködni a művészetben? Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi Természet és épített környezet fókuszunknak megfelelően ezúttal Bukta Imre Belvíz a kertek alatt alkotását mutatjuk be.


Bukta Imre autodidakta művészként indult a ’70-es években. Művészete középpontjában a vidéki, mezőgazdaságban dolgozó magyar emberek mindennapjai, természethez való viszonyuk és kultúrájuk állnak. Ezeknek az ábrázolásához változatos eszközöket alkalmaz:

festményeihez szabadon használ fel mindenféle természetes anyagot (szőr, fa, kukorica, csempe, gyufaszálak, stb.), melyeket assemblage-szerűen (mindennapi tárgyakból való „összeállítás”) épít egybe, ezzel erősítve a természetből merítés érzését.

Témáiban újra és újra fellelhető a szakralitás megélhetésének, az értékek veszendőségének kérdései, valamint hogy miből fakadnak az otthon megtalálásának nehézségei, hogyan nézhetünk szembe az elmúlással, miért olyan fontos az ember számára az alkotás és a teremtő munka.

Festményeinek kompozíciói felfoghatók különleges szociológiai tanulmányokként, csakhogy a kívülálló nézőpontjával szemben Bukta belülről látja és láttatja ezt a sajátos, édes-keserű felhangokkal terhes világot. Szemlélete hol ironikus, hol melankolikus, máskor kritikus vagy megengedő, de mindig kivételes empátiával közelíti meg alanyait. 
 

Bukta Imre: Belvíz a kertek alatt, 2021, olaj, vászon, 110 x 140 cm. A Godot Kortárs Művészeti Intézet jóvoltából.

Belvíz a kertek alatt című festménye a falu szélén megjelenő tájkép, amely a gyökerektől való elválaszthatatlanságot sugallja, miközben a természet és a felépített civilizáció határán áll. A víz mellett heverő Szentkönyvek pedig éket vernek a két világ közé, mégis egyesítik azt. 
 

A rovat szakmai partnere az Art Advisory Budapest.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egy különleges babzsák története | Magyar Vöröskereszt

Egy különleges babzsák története | Magyar Vöröskereszt

Vöröskereszt – több, mint alapítvány.

Japán origami, kis sci-fi és némi neo-noir formavilág

Japán origami, kis sci-fi és némi neo-noir formavilág

Hukaya Simon, a Tipton vezető designerének saját kollekciója is helyet kap az üzletben.

Speciális horgászkellék, orvostechnikai eszköz és betűcsalád is a díjazottak között

Speciális horgászkellék, orvostechnikai eszköz és betűcsalád is a díjazottak között

Átadták az idei Magyar Formatervezési Díjakat és a Design Management Díjat.

Hirdetés