Átadták az idei Magyar Formatervezési Díjakat és a Design Management Díjat.

A Budapest Design Week nyitóünnepségének keretében, október 6-án vehették át a díjazott tervezők és vállalkozások a Magyar Formatervezési Díjakat (MFD) és a Design Management Díjat (DMD). Az idei elismertek között speciális horgászkellék, orvostechnikai eszköz, könyv és betűcsalád is van, a Design Management Díjat egy kézműves gasztronómiai termékeket készítő családi vállalkozása kapta. A díjazottakat a Néprajzi Múzeumban rendezett kiállításon ismerhetik meg az érdeklődők október 7. és 30. között.

„Egy gyorsan változó, környezeti és társadalmi kihívásokkal teli időszakban élünk, amikor az azonnali helyzetfelismerés, a körülményekhez való alkalmazkodás új megközelítési módok kidolgozását teszi szükségessé. Az adaptáció képessége minden szegmensben elengedhetetlen, amelyhez a különféle szakterületek szereplőinek összefogására van szükség, akik nem egymástól elszigetelten, hanem közösen, szoros együttműködésben dolgoznak egy fenntarthatóbb, élhetőbb és intelligens jövő megalkotásán” – emelte ki a díjátadón Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke.


Magyarország legrangosabb designszakmai elismerését, a Magyar Formatervezési Díjat idén 43. alkalommal adták át a Magyar Formatervezési Tanács (MFT) szervezésében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium finanszírozásával. A hat Magyar Formatervezési Díjat a meghirdetett termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriában ítélték meg, az erős mezőny okán idén termék és vizuális kommunikáció kategóriában két-két díjat szavazott meg a bírálóbizottság. A pályázatok elbírálásakor a szakmai zsűri a formai minőség, újszerűség, versenyképesség, felhasználóbarát kialakítás vagy a fenntarthatósági szemlélet érvényesülése alapján értékelte a benyújtott pályaműveket.

A korábbi évekhez hasonlóan a díjak mellett különdíjak felajánlására is sor került:

A Kulturális és Innovációs Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkársága különdíja | Hevesi Annabella Dedas közületi ülőbútor kollekciója

Fotó: Rácmolnár Milán
 

A minisztérium Felsőoktatásért Felelős Helyettes Államtitkársága különdíja | Pataki Katalin diák kategóriában benyújtott Talky játékterápiás eszköz pályázata


 

A Magyar Formatervezési Tanács különdíja | Sinkovits Zsuzsanna Zsófia diák kategóriában nevezett Geoform kollekciója, illetve Égi Marcell termék kategóriában benyújtott If Jewel ékszermárkája


A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala különdíja | Dr. Lelkes Péter, Papp Zsolt, Bálint Zoltán, Vigh Balázs és Hory Péter közös munkája, az IP alapú, audio-video konferencia eszköz, Full-HD érintőképernyővel

„Ahhoz, hogy a nemzetközi piacokon is versenyképes magyar vállalkozások jöjjenek létre, szükségük van szabadalmaztatott technológiákra, azaz saját termékekre vagy szolgáltatásokra, emellett lényeges a márkaépítés is. A designnak ráadásul kulcsszerepe van mindkettőben. Fontos, hogy a magyar cégek is felismerjék, sikerességükben nem csak az innovatív termékeknek van jelentősége, hanem a designnak, a formatervezésnek is” – emelte ki Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár.

A termék kategóriát Nieto Ramón Catmagnet nevű speciális, horgászathoz használt mágneses kioldó eszköze és Laufer Ferenc relief kályhacsempe kollekciója nyerte, amely a high-tech fűtőberendezések és a tradicionális cserépkályha előnyeinek ötvözéséivel hoz létre egy hazai gyártásban megvalósult, jövőbemutató, komplex kályhacsempe rendszert.
 


A terv kategória díját a Remion Design Kft. vehette át Head Link nevű, kompakt duál csatornás EEG és bőrellenállás-mérő készüléke. A fejen rögzített öt szenzorával az egészségügyben felhasználható adatokat küld agyi és keringési tevékenységekről. A terv egyik újszerűsége abban valósul meg, hogy univerzális hardverként a jelenleg elérhető EEG-szoftverek bármelyikével kompatibilisen működik.

Vizuális kommunikáció kategóriában nyert a Fortepan Masters kötet, Szilágyi Róza Tekla, Barakonyi Szabolcs, Salát Zalán Péter és Simó György munkája, amelyek alapja a széles körben méltán elismert Fortepan, a Tamási Miklós által alapított unikális privátfotó-archívum. Barakonyi Szabolcs szubjektív, de koncepciózus válogatása rendhagyó módon nem a történeti dokumentum értéket, hanem a képekben megmutatkozó művészi kvalitást helyezi fókuszba. Boskovitz Oszkár Kadarka betűcsaládja nem a ma divatos geometrikus címbetűk táborát gyarapítja, hanem a hagyományokra épülő, hosszú szövegolvasásra alkalmas, opentype kenyérbetűk közé tartozik.

A diák kategóriát Ujváry Berta Zsófia (Moholy-Nagy Művészeit Egyetem) Hommage to Rudolf Ujvary című munkája nyerte. A szövöttanyag-kollekció egyben egy több generáción átívelő családi identitásgondozás is, hiszen az alkotó a nagyapja által tervezett épületeket használja fel inspirációs forrásként.
 


A Magyar Formatervezési Tanács 2009 óta, évente Design Management Díjjal (DMD) ismeri el a designmenedzsment szemléletet kiválóan alkalmazó szervezeteket. A díj fennállásának több, mint tíz éve alatt számos példaértékű szervezet, vállalkozás kapott kiemelt figyelmet, és mutatta meg, hogy a design szerepe jóval túlmutat a termékfejlesztésen, a márka arculatán vagy termékeinek csomagolásán. 2022-ben a beérkező pályázatokat neves szakemberekből álló öt tagú szakmai zsűri bírálta el.

Mórucz István kisvállalkozása, a Panyolium értékteremtő önazonosságával és formaérzékenységével érdemelte ki a 2022. évi Design Management Díjat. A panyolai gyümölcsfeldolgozó manufaktúra működése és szellemisége a legmagasabb szintű designgondolkodás megtestesülése, amelynek keretében a kreatív gondolkodás és a találékony megvalósítás biztos stílusérzékkel párosul.
 


A Co & Co Designcommunication Kft. a Herendi Porcelánmanufaktúra és Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által felajánlott Excellence különdíjában részesült. A vállalkozás több, mint húsz éve a hazai kreatívipar aktív, nemzetközi szinten is jegyzett szereplője. Tevékenységüket több tucat rangos hazai és rangos nemzetközi designdíjjal ismerték el. Elismerő oklevélben részesült a budafoki KULTIKUM kortárs művészeti színtér, valamint Csányi Péter és Bárány Bence saját grafikákkal ellátott, irodalmat népszerűsítő ruházati márkája, a Vates.

A Budapest Design Week október 7. és 16. között, idén 19. alkalommal várja a látogatókat építészet és design metszéspontjait körüljáró kiállításokon, előadásokon, workshopokon, épületbejárásokon és stúdiólátogatásokon. A fesztivál központi helyszíne a Néprajzi Múzeum új épülete.

A Budapest Design Week programja és további információk a díjazottakról elérhetőek a fesztivál és a Magyar Formatervezési Tanács honlapján.

 

Forrás: sajtóanyag

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nézd/Hallgasd/Élvezd/Alkosd

Nézd/Hallgasd/Élvezd/Alkosd

Kollab Kocka/The Rising Grid Collab Cube – Inspiratív alkotótér művészeknek a MaxCityben.

Fogtechnika 3D nyomtatással

Fogtechnika 3D nyomtatással

A teljes mértékben itthon készülő terméket már 25 országba szállították világszerte.

Filigrán szék, kevés anyagból és kevés hulladékkal

Filigrán szék, kevés anyagból és kevés hulladékkal

Mindössze négy lemezből állnak, és egy tompaszögben találkoznak egymással a Tiles székek síkjai.

Hirdetés