Geotermikus energia: Szeged Európa élvonalába ugrik

Amikor a geotermikus rendszer teljesen kiépül, akkor a szegedi lehet Európában a második legnagyobb a reykjaviki után.

Geotermikus távfűtési rendszer épül Szegeden a Szetáv, a Nemzeti Fejlesztési Programiroda és a Geo-Hőterm Kft. alkotta konzorcium összefogása nyomán. A szegedi távhőszolgáltatás már jelenleg is folyó átalakításának eredményeként 2023-ra a városban teljes kapacitással fog működni kilenc termálkút.

Az ezekből kinyert hőmennyiségnek köszönhetően a távfűtésben az évente felhasznált 30 millió köbméter gázfelhasználást a felére mérsékelik. Ugyancsak felére fog csökkeni a szegedi távfűtés mostani 45-55 ezer tonna szén-dioxid kibocsátása – emelte ki Kóbor Balázs, a Szetáv ügyvezetője.

A projekt megvalósítását közel 9 milliárd forinttal támogatja az unió, a fennmaradó 11-12 milliárd forintot a teljes egészében magyar tulajdonban lévő Geo-Hőterm Kft. teszi be a beruházásba, míg a kivitelezési munkákat a helyi Hansa-Kontakt Investment Kft. végzi.

Szegeden évtizedek óta 27 ezer lakás és 470 intézmény fűtését látják el távhővel, és amikor a geotermikus rendszer teljesen kiépül, akkor a szegedi lehet Európában a második legnagyobb a reykjaviki után. A város alatt található vízadórétegből 90–95 fokos vizet nyernek ki, ezt használják fel a távhőszolgáltatás során. A rendszer teljes kiépülést követően kilenc kútból nyerik a hőszolgáltatáshoz használt vizet, és tizennyolc kútba sajtolják vissza a korábban kitermelt vizet. A kutak üzemeltetési idejéről annyit tudunk ma, hogy ez akár a 60–80 évet is elérheti, ami a hosszú távú tervezhetőség szempontjából fontos.

Egy-egy kút fúrása nagyjából három hónapig tart, és külön-külön 500 millió forintba kerül.

Forrás és borítókép: szeged.hu




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Elstartol Buda nagyszabású kampuszfejlesztése

Elstartol Buda nagyszabású kampuszfejlesztése

Három emelet magasságban vezet majd a futópálya a Testnevelési Egyetemen.

Vita a Notre-Dame huszártornyának újjáépítéséről

Vita a Notre-Dame huszártornyának újjáépítéséről

Miután a műkincseket és ereklyéket már az elmúlt napokban kimenekítették a tűzvész pusztította Notre-Dame-ból a Louvre múzeumába, pénteken az utolsó festményeket – 15 darab XVII. századi képet – is átszállították. A huszártorony újjáépítéséről viszont vita indult.

Átadták a felújított budajenői műemlék Magtárt

Átadták a felújított budajenői műemlék Magtárt

A Csóka Balázs tervezte Magtár a magyarországi németek történetének állít emléket. 

Hirdetés