A felújított avasi kilátót is meglátoghatják a héten a miskolci modern építészeti konferencia résztvevői

Az 1960-70-es évek modern építészetének öröksége címmel rendez Miskolc MJV Önkormányzata országos építészeti konferenciát 2024. február 15-16-án. A rendezvényen a felújítást tervező volt miskolci főépítész, Viszlai József tart előadást a hatvan éves avasi kilátóról. A miskolc emblémájának számító TV-torony éptészeti és statikai bravúr, az építész tervezőnek, Hofer Miklósnak, a BME Építészkar későbbi dékánjának neve közismert. A konferencia apropóján most a statikus, Vörös György érdemeit méltatja alább Balogh Attila, a konferencia egyik szervezője, a Hetvenkét méter I-II. Képek és történetek Miskolc jelképéről, az avasi kilátóról című kiadvány társszerzője.

 

A kétnapos konferencián a korszakot legjobban ismerő kutatók és építészek előadásai mellett szakmai kísérőprogramok várják a résztvevőket 2024. február 15-16-án
Regisztráció, részletes program és egyéb tudni valók az esemény honlapján.
A rendezvény szervezője Miskolc MJV Önkormányzatának Főépítészi kabinetje. További információk a hivatali osztály titkárságán, a (36) 46/512-752-os telefonszámon, illetve az epkonf60@miskolc.hu e-mail címen kaphatók. A rendezvény szervezésében közreműködő szakmai partnerek a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Építész Kamara, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága és a Magyar Építőművészek Szövetsége.

 

Egy fiatal építésztervező és egy nagyon rutinos statikus közös munkájának eredménye volt 1963-ban (a néhány évvel korábbi, pályázatgyőztes eredeti terv bátor átdolgozása, modernizálása nyomán) megszületett miskolci tévétorony, avagy másik funkciójára utaló, ismert nevén: avasi kilátó. Hofer Miklós volt felelős az országos, sőt, világviszonylatban is szakmai feltűnést keltő és máig korszerű, sőt, lenyűgöző képet mutató formáért –Vörös György pedig azért, hogy az egész „megálljon a lábán”. Ami utóbbit illeti: már az építést megelőzően úgy tartották a kor szaktekintélyei, hogy a (csupa vasbeton karaktere dacára) filigrán építmény alátámasztása nem kellően stabil... de a két tervező végül meggyőzte a kortársakat, illetékeseket. Hat évtized múltán ma is láthatjuk: az avasi kilátó „áll”, változatlanul a borsodi megyeszékhely meghatározó épületnek, közismert jelképének érzik a miskolciak.

A 60. születésnap és a tavaly lezajlott nagyszabású felújítás kapcsán végre a statikus tervezőről is többet tudhatunk, mint eddig. Vörös György emlékezetét egy helyszíni szakmai beszélgetés révén igyekeztek megőrizni az épített örökség ápolása felett őrködő helyiek.

fotó: Vörös György hagyatékából, Deák Zsuzsanna jóvoltából

 

Korunk tele van izgalmakkal, lázas tettvággyal. Ez vonatkozik az irodalomra, a képzőművészetre, a színművészetre, általában a művészetekre, köztük az építőművészetre is. A kilátó és a büfé hatszöge bár szabályos forma, a tű-torony ’elüt’ ettől. ’Merev’ komponáltságú a lépcső, de az egész torony együttvéve monumentalitást és kellemes nyugtalanságot áraszt. Az volt a célunk, hogy alkotásunk a villódzó, gyorsan alakuló város ritmusához igazodjék. A toronynál töprengésre adott okot a hatszögletű, nagy kiterjedésű, az építmény közepén elhelyezkedő büfé. Vasbeton elemek, vasszerkezeti megoldások tették és teszik lehetővé, hogy ha történetesen több száz ember a büfé egyik oldalán helyezkedik el – nem dőlhet össze a torony. Erős szél esetén 45 centiméter a kilengése 62 méteren felül. Ezt jószerével az ’árbóckosárban’, vagyis a büfében ülők észre se veszik. Érdekes még, hogy ha egyik oldalát tűzi a Nap, 15 centimétert mozdul ki a torony.”

A fentieket egy 1963-as újságriportban mondta el Vörös György. Róla keveset tud nemhogy a közvélemény, de tulajdonképpen a szakmai is. Már több mint negyven évvel ezelőtt elhunyt, és bár számos épület áll még, amin dolgozott, a statikusok nevét még kevésbé jegyzi fel a történelem, mint az építészekét.

A miskolci civil szervezet, az Észak-Keleti Átjáró Egyesület s velük karöltve Szunyogh László városi főépítész több éve nyomozott Vörös György emléke után. Épp a kilátó felújítást követő átadása után sikerült végre rátalálni az egykori szakember ma (részben külföldön) élő leszármazottaira. A velük való kapcsolatfelvétel nyomán pedig létrejött egy szakmai rendezvény a megyei mérnökkamara közreműködésével, amelyen a családtag Deák Zsuzsannával, valamint Janik Ottó statikussal és Viszlai József építésszel, továbbá Simon Gábor építésszel beszélgetett Balogh Attila a tévétorony presszó-szintjén január 15-én.

 

 

 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Négy városban épül új sítanpálya

Négy városban épül új sítanpálya

A kormány támogatásával Székesfehérváron, Keszthelyen, Miskolcon és Agárdon valósulnak meg az új műanyag borítású tanpályák.

Ismét híres tervezők tartanak előadásokat a tájépítész szövetség éves szakmai konferenciáján 

Ismét híres tervezők tartanak előadásokat a tájépítész szövetség éves szakmai konferenciáján 

Az idei online eseményen Piet Oudolf, Nigel Dunnett, Sarah Price, és Fergus Garrett tart majd izgalmas kurzusokat.

Online az online kiállításszervezésről

Online az online kiállításszervezésről

Nemzetközi tapasztalatok a Közép-Kelet-Európából.

Hirdetés