Hajós Alfrédról kevesen tudják, hogy sportolói karrierje mellett jelentős építész volt.

 

HAJÓS Alfrédról kevesen tudják, hogy sportolói karrierje mellett jelentős építész volt, számos budapesti és vidéki köz-és lakóépület tervezője. Legismertebb munkái a Margitszigeti Sportuszoda és a debreceni Aranybika Szálló. 2010-ben posztumusz Ybl-díjban részesült. A kiállítás helyszíne, a FUGA Petőfi Sándor utca 5. szám alatti nagyterme a legautentikusabb helyszín egy Hajós-kiállítás megrendezésére, mivel az épület földszintjének és portáljának átalakítását 1912-ben ő maga tervezte. A teljes életmű bemutatására nem vállalkozó kiállításon eredeti rajzok, tervek és archív fotók mellett HAJÓS néhány épületének mai állapotát bemutató, kifejezetten erre a kiállításra készült fotósorozat szerepel, ZSITVA Tibor fotóművész munkái. A kiállítás célja, hogy a nagyközönség megismerje HAJÓS Alfrédot mint építészt.

HAJÓS Alfréd (Budapest, 1878. február 1. – Budapest, 1955. november 12.) 1896-ban, az első újkori olimpián Athénban két aranyérmet szerzett a 100 és az 1200 méteres úszásban. Miután 1899-ben a Műegyetemen oklevelet kapott, ALPÁR Ignác, majd LECHNER Ödön irodájában dolgozott. 1907-ben önálló irodát nyitott. Sikerrel vett részt pályázatokon, első díjat nyert a Balassagyarmati Törvényszék, a Miskolci Megyei Takarékpénztár, a Magyar Folyam-és Tengerhajózási Részvénytársaság budapesti székháza és a Debreceni Kereskedelmi Kamara székháza megvalósítására kiírtakon. Szintén pályázaton nyert, és tervei szerint meg is épült a debreceni Aranybika Szálló, Lőcse gimnáziuma, a református egyház Zsinati Központja Budapesten, ugyanitt a Munkácsy utcai szálló. 1924-ben a budapesti stadion tervével ezüstérmet nyert a szellemi olimpián úgy, hogy első díjat nem adtak ki.



Első jelentős sportlétesítménye az újpesti Megyeri úti sporttelep, ám ebben a műfajban igazi a Margitszigeti Sportuszoda, korabeli nevén a Nemzeti Úszócsarnok. Ez volt a világ első nézőteres, fedett sportuszodája, így az épület sokáig európai etalonként szolgált a sportintézmények tervezési programjainak megfogalmazásánál. A vasbeton lehetőségeinek merész kihasználása, korszerű tér-és homlokzatformák jellemzik. Ezután további sporttelepeket tervezett, közülük megépült a miskolci, pápai, szegedi, kaposvári, balassagyarmati, győri, mátészalkai sporttelep, és elgondolásai alapján strand épült Újpesten és Pünkösdfürdőn. 1949-ben a Budapesti Műszaki Egyetem aranydiplomával tüntette ki. Középületek és lakóházak tervezése mellett aktív és önzetlen sportközéleti munkát végzett. 1953-ban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Mexico Cityben díszoklevelet adományozott neki, mert ő volt az egyetlen sportember a világon, akinek szellemi téren is olimpiai sikerei voltak. Ő vetette fel először a Népstadion megépítésének gondolatát, tervezésének egyik meghatározó szakértője volt.

2018 02 22 – 2018 03 18

2018. február 22. 18:00
Megnyitja:
FEHÉRVÁRI Zoltán (művészettörténész)

Támogató: Budapest Bank Budapestért Alapítvány, Nemzeti Kulturális Alap, Magyar Olimpiai és Sportmúzeumot

Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft). MÉK 2018/3

forrás: FUGA




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nagy Bálint: Eltűnik egy korszak jó építészete

Nagy Bálint: Eltűnik egy korszak jó építészete

A Fuga kreatív igazgatója az építészet hazai helyzetéről, valamint az intézmény első és most induló tíz évéről beszélt.

Calatrava képzőművészeti alkotásaiból nyílt kiállítás Madridban

Calatrava képzőművészeti alkotásaiból nyílt kiállítás Madridban

Először mutatkozik be képzőművészként a spanyol fővárosban.

Újra itt az Art Market Budapest

Újra itt az Art Market Budapest

Sztárművészekkel és 5 kontinens kiállítóival várja látogatóit a régió legjelentősebb kortárs képzőművészeti seregszemléje.

Hirdetés