Új ikonnal bővült az indonéz Mengkait-sziget: legmagasabb pontján templomot avattak.

Az indonéz vízivilág távoli, eldugott pontján található Mengkait-szigetre épített különleges vonalvezetésű templomot a Studio Lawang. A környezettudatos szemléletű, energiahatékonysági törekvéseiről ismert indonéz építészirodát Patrisius Marvin Dalimartha alapította 2012-ben. Az építészet széles spektrumán működő stúdió a Jala Kasih online közösségi finanszírozású, non-profit platform megbízásából tervezte meg a Stasi Santa Maria Karunia Bakti Church épületét.

 

 

A templom a kristálytiszta, halakkal teli óceánnal körülvett Mengkait-sziget legmagasabb pontjáról tör kecsesen az ég felé. Az épület egyik oldalát fák takarják, azonban az óceán felől teljesen kiszolgáltatott a természeti elemeknek. A Studio Lawang csapata elsődleges feladatául tűzte ki, hogy olyan szerkezetet tervezzen, ami ellenáll a kifejezetten erős szélnek. Az alapvetően háromszög keresztmetszetű templom legalacsonyabb pontját az óceán felé tájolták, így a betörő szél egyszerűen „felszalad” annak könnyeden emelkedő ívén.

 

 

Az építmény formája a hullámokra és a helyiek főfoglalkozására, a halászatra adott egyfajta reflexióként is értelmezhető. Az építkezés során, ahol csak lehetett, közeli forrásból származó építési anyagokat használtak. Az anyaghiány, a technikai nehézségek, valamint a költséghatékonyság azonban többször felülírták a tervezők alapvető szándékát. A munkálatokat tovább nehezítette a Covid-19 járvány, az eldugott sziget gyenge internethálózata, valamint az édesvíz hiánya.

 

 

Ez az utóbbi alapvető szükséglet késztette az építészeket arra, hogy nyitott esővízgyűjtőt is tervezzenek az új templomhoz, melynek peremére az óceánnal szembenéző néző Szűz Mária barlangot helyeztek. A jövőben megvalósuló gyűjtőrendszer a templomtetőre hulló csapadék minden cseppjének befogása révén hivatott a mengkaitiakat édesvízzel ellátni.

 

 

A projekt teljes ideje alatt jelen volt az Indonéziában létező „gotong royong”: a helyi lakosok érdekmentes, együttműködő közössége, ami végig segítette a tervezőket. A végeredmény pedig – minden nehézség ellenére, – elképesztő példája annak, hogy önzetlen összefogással, azonos szellemben működve mennyi minden elérhető.

 

 

Studio Lawang | Web | Instagram

 

 

Forrás: ArchDaily

 

 

További képek és rajzok a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nyújtózkodni az ég felé

Nyújtózkodni az ég felé

Új ikonnal bővült az indonéz Mengkait-sziget: legmagasabb pontján templomot avattak.

Elhunyt Vadász György

Elhunyt Vadász György

Életének 91. esztendejében, családja körében érte a halál

Ismét itt az Italian Design Day | Innováció Castiglioni-módra (X)

Ismét itt az Italian Design Day | Innováció Castiglioni-módra (X)

Programajánló: Március 14-én a budapesti Olasz Kultúrintézetben ünnepeljük az Olasz Design Világnapját, amelynek keretében Giovanna Castiglioni tart előadást édesapja, Achille Castiglioni építész-tervező jelentőségéről és a nevét viselő alapítvány munkájáról, majd ezt követően kerekasztal-beszélgetésre kerül sor magyar szakemberek részvételével. Az eseményen való részvétel ingyenes, ám regisztrációhoz kötött.

Hirdetés