Az Óbuda Építész Stúdió és Vadász Stúdió által tervezett Duna Terasz Grande lakópark ugyanazt a dallamot más-más hangszerelésben játssza.

A lakóingatlanok fejlesztése során egyre inkább felértékelődik a magas minőségű építészeti megoldások alkalmazása. A XIII. kerületi Foka-öböl mellett épülő Duna Terasz Grande lakópark tervezése során az Óbuda Építész Stúdió és Vadász Stúdió által tervezett épülettömbök hasonló eszköztárral, de eltérő megoldásokat sorakoztatnak fel.

 

A nemzetközi és hazai trendek is azt mutatják, hogy az energiahatékony, környezettudatos megoldások és az épület lokációja, közlekedési kapcsolatai és a hozzá kapcsolódó zöld infrastruktúra rendszerek mellett az ingatlanok tervezési minősége is egyre nagyobb figyelmet kap a leendő lakók részéről. A ma épülő lakóparkok egyedi kialakításukkal egymással is versengve igyekeznek elnyerni az otthont keresők tetszését. A jól felismerhető, karakteres megjelenés mellett egyre elterjedtebb tendencia, hogy a főbejáratot reprezentatív módon alakítják ki, mintegy szállodai minőségben. Az épületbelsőn és a külső megjelenésen túl a köztes terek kialakítása is fontos építészeti kérdés. A házak egymáshoz való viszonya meghatározza a természetes benapozást, a kellemes kilátást; az átgondolt telepítés pedig jobban kihasználható zöldterületek létesítését teszi lehetővé az épületek között, ami így a tágabb lakókörnyezet és az egész környék nívóját képes emelni. A megfelelő beépítés megtalálása érdekében már-már elengedhetetlen lépés a számítógépes modellekre alapozott vizsgálatok elvégzése a projektek korai fázisában.


A Vizafogó északi részén épülő Duna Terasz Grande lakópark két tömbjét más-más építésziroda tervezte, így a hasonló kihívásokra egyazon projekten belül egészen eltérő megoldások születtek. A D&B Ingatlanfejlesztő csoport legújabb lakóház-beruházásánál a Dunához közelebbi telekre a Vadász Építész Stúdió tervezte meg a Duna Terasz Grande 1-es épületét, míg az épületpár 2-es épülete az Óbuda Építész Stúdió munkája.

A két épületegyüttesben összesen 790 lakás készül, ezzel jelenleg ez Magyarország legnagyobb egy helyen, egy időben, egy projekt alatt épülő lakásfejlesztése.


A nagyobb épület a maga 583 lakásával önmagában is kimagasló lakásmennyiséget képvisel. A Plájer János vezette Óbuda Építész Stúdió tervei alapján megvalósuló épület a tervező megfogalmazása szerint fiatalos, lendületes, minimalista stílusjegyek színes víziója. Mindezt elsősorban az izgalmas homlokzatarchitektúrával kívánták elérni.A homlokzati játék mögött gondosan szerkesztett, változó számú szintet magába foglaló szabályrendszer húzódik meg. A tömegalakítás inspirációs forrása a jól ismert Jenga játék volt: az egyszerű tömegből ki-be ugratott formák határozzák meg a homlokzat kompozícióját.

Az épületre jellemző a magas minőségű burkolóelemek alkalmazása. A földszinti zónákban, ahol intenzívebb a gyalogosforgalom, színes táblás homlokzatburkolatok jelennek meg, melyek visszatérnek az erkélyek és más külső terek burkolatánál is. A színhasználat tudatosan komponált, a lépcsőházaktól az előcsarnokon, a lépcsőn és a közlekedőkön át a lakások bejáratig. Az építészek lakóbarát környezet kialakítására törekedtek jó példa erre a folyosók kiszélesítése a lépcső- és liftblokkok előtt, ahol intenzívebb használat várható.

A Vadász Építész Stúdió által tervezett kisebb épülettömb 207 lakásnak ad helyet. Itt is izgalmas homlokzati játék teszi egyedivé az épületet, de egész más koncepció alapján, kontrasztos komponálással. A földszint és a tetőszint hullámzó tömegalakítása a természetes környezetre – a vízre, a domborzatra – reagál, ezt a meleg színek alkalmazása még tovább erősíti. Köztük szinte lebeg a hófehér, szigorú vonalvezetésű kubus, amit jóval hagyományosabb, racionálisabb szerkesztés jellemez, az épített környezetére kíván reflektálni. Az erkélyeket nem falak választják el egymástól, hanem a lakások tervezett szisztéma szerint kiugratott helyiségei. Vadász Bence, az épület vezető-tervezője ezt a homlokzati játékot a kottavonalak között megjelenő hangjegyek képéhez hasonlította.


A Duna Terasz Grande esetében a legkorszerűbb okosotthonokat és zöld gépészeti megoldásokat alkalmazták. A kimagasló minőséghez nagyban hozzájárul a kiváló építészeti tervezésnek köszönhetően létrejött tér- és tömegstruktúra is. 


„A két épülettömb így a legkorszerűbb lakásépítési elvárásoknak is megfelel” – emelte ki Ádám Zoltán, a beruházás projektvezetője.
 

(Forrás: sajtóanyag)




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Kengo Kuma tervezett bővítést Gaudí egyik mesterművéhez

Kengo Kuma tervezett bővítést Gaudí egyik mesterművéhez

Gaudí barcelonai épülete 2000 m2 új térrel bővült.

Megjelent a Pro Architectura díj 2021. évi hirdetménye

Megjelent a Pro Architectura díj 2021. évi hirdetménye

Az elismerésre épített környezetünk minőségi alakítása és megőrzése érdekében kifejtett tevékenységgel és nívós alkotással lehet pályázni.

Egyedülálló műemlékegyüttes születik újjá a belváros szívében

Egyedülálló műemlékegyüttes születik újjá a belváros szívében

Egy szállodából, társasházból és kaszinóból álló épületkomplexum készül.

Hirdetés