Tatiana Bilbao nem címkének, hanem az élet szerves részének tartja a fenntarthatóságot.

Tatiana Bilbao mindig a saját útját járta, nem ült fel a nemzetközi trendekre, talán ezért is nyerte el az idei Marcus-díjat. A mexikói építész most a fenntarthatóságról mondott elsőre meghökkentő dolgot.

„Utálom a fenntarthatóság szót” – jelentette ki harciasan a Louisiana Channelen. Bilbao szerint ez a szó minősít egy bizonyos típusú építészetet, miközben a fenntarthatóságnak az élet természetes részének kellene lennie.

„Újrahasznosítunk, energiát spórolunk, mert nincsenek forrásaink – mondja a szülőhazájáról. – Mexikóban bármit eldobok, azt még hétszer-nyolcszor használják.”

Bilbao tehát hozzászokott, hogy ne pazarolja az erőforrásokat, úgy, ahogy szerinte sok gazdag országban teszik: „Nem tervezek épületet, amibe légkondícionáló kell, még a mi klímánkon sem, mert az energiapocsékolás. Energiánk pedig nincs, mert nincs rá pénzünk.”

Az 1972-es születésű építész munkáiban kiemelt szerep jut a tájképnek, akár természetbeli, akár városi tájképről van szó. Tervezett zarándokút menti struktúrákat, botanikus kertet, de olyan projektet is Mexikóváros félreeső részén, ahol egy fénysávban biztonságban sétálhatnak a nők.

A Tatiana Bilbao Estudio Kínában és Európában is tervezett már, a 2015-ös Chicagói Biennialén bemutatott egy „flexibilis épület-prototípust”, amelynek moduljait a lakók számához lehet igazítani, míg az anyaga a helyi klímához igazodhat. A tervet a lakhatási problémákon enyhíteni kívánó mexikói kormány rendelte meg.

És bármit is mond a műfajról, 2014-ben megnyerte az UNESCO Fenntartható Építészet díját.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Diploma előtt: középiskola és közösségi központ egy finn félszigeten

Diploma előtt: középiskola és közösségi központ egy finn félszigeten

Krajnyák N. Bence Finnországban, az Oului Egyetem építészképzésén dolgozott ki egy projektet, amely ugyan még nem diplomamunka, ám érett, publikálásra érdemes dolgozat. Lássuk hát a Lammassaari Középiskola és Közösségi Központ tervét!

Bjarke Ingels fordított piramist tervezett

Bjarke Ingels fordított piramist tervezett

A BIG első lakóháza háromszög alapról indul a négyszögletű tető felé, és körbeveszi a medence.

A történelem és a kortárs találkozása Portóban
  • 2019-09-11 11:00
  • Deco

A történelem és a kortárs találkozása Portóban

Egy kiadós portói séta után elmerenghetsz azon, milyen titkokat rejtenek a középkori falak. 

Hirdetés