Egy cseh építész-szobrász páros munkája a 2021-es Velencei Építészeti Biennálén. 

Matěj Hájek és Tereza Kučerová egyedüli meghívottak voltak Csehországból a biennálé központi kiállításán. Hashim Sarkis kurátor hívószavára reagálva – Hogyan fogunk együtt élni? – a Hogyan fogunk együtt játszani című szekcióban építették meg installációjukat, amelynek a címe magyarra nehezen fordítható szójáték: Off Fence.
 

 

„Off fence” azaz a kerítésen kívül, ám ha szimplán a kiejtést vesszük alapul, a szó támadást, agressziót jelent. Az építészek a Forte Marghera területén, a sétaút kellős közepén állítottak keresztbe egy trükkös léckerítést, amelyet jó magyar kifejezéssel se kiköpni, se lenyelni nem tud a látogató. Választhat, hogy megkerüli vagy megmássza – mindenképp békés sétájának megszakítására kényszerül. Durva beavatkozás ez a privát szférába, de nem ok nélkül: a kerítés szimbolikájának derűs átértelmezése megrögzött beidegződéseink, vagy inkább előítéleteink megkérdőjelezésére invitál. 

A kerítés az elválasztás jelképe, a történelem során a társadalmak megannyi fallal hoztak létre valóságos, képletes, földrajzi, vagy épp szociális státuszbeli megosztottságot. Ha választ akarunk arra a kérdésre, hogyan tudunk élni együtt, először azzal kell tisztába jönnünk, mi az, ami elválaszt minket.

„Az öntudatlan andalgás útjába állított akadály változtatásra késztet” – vallja a szobrász Matěj Hájek.

Azzal, hogy belépünk a kerítés által alkotott struktúrába, magába a problémába hatolunk be. Ha mindehhez játék társul, az érzés már korántsem fenyegető, inkább felszabadító. Ha kevésbé emelkedett magyarázatot keresünk, a kerítés-labirintust tekinthetjük utcai játéknak. A városokban a gyerekek manapság alig mozoghatnak szabadon. A játszótereket kordon veszi körül, amely elzárja a kicsiket a tényleges várostól.

„Ha a városokat a gyerekek szempontjait is figyelembe véve terveznénk, nem lenne szükség ilyesfajta kerítésekre” – mondja Tereza Kučerová,

 

 

Az installációt négy vörösfenyő profilból készült „kerítés” alkotja, amelyek a függőleges tengelyhez képest fokozatosan dőlnek. A „kerítéseket” lejtős rámpák kötik össze, amelyek lehetővé teszik a játékelem mentén történő mozgást. A berendezéshez oldalról acéllétrákon is hozzá lehet férni. 

A konstrukció oldalfalai 60 x 120 mm-es vörösfenyő fa profilokból vannak kialakítva, amelyek egymáshoz, és menetes rudak segítségével a horganyzott acél tartószerkezethez is kapcsolódnak. A kerítések közötti mezőket kitöltő rámpák szintén vörösfenyő szerkezettel épültek, és színes, csúszásgátló bevonattal ellátott rétegelt lemez burkolatot kaptak. A létrák horganyzott acélból készültek. A ferde síkokon történő mozgás stimulálja a testet és az agyat, s ezzel edukációs célt is betölt. A tervező a Prágai Képzőművészeti Akadémián készülő disszertációjában a játékelemek tágabb összefüggéseire fókuszál.

 

TervSKULL stúdióMOLO architekti
Szerző: Matěj Hájek [SKULL stúdió], Tereza Kučerová [MOLO architekti]
Tervező csapat: Taros Nova, Patrik Zamazal [MOLO architekti] 
Projekt helyszíne: Forte Marghera, Velence, Olaszország 
Szerelés: Matěj Hájek, Patrik Zamazal, Doby Constep, Jakub Kačmařík
Kivitelezés éve: 2021
Bruttó alapterület: 34 m² 
Fotók: Bet Orten, BoysPlayNice

 

Forrás: Linka

 

További képek és rajzok a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ház két lépésben

Ház két lépésben

Így fest az óceánpart, egy mező és egy tudatos családi ház triója Chilében.

Maradj még

Maradj még

A nyugalom teljességét kínálják a pihenni vágyóknak a Kleine Bleibe hangulatos épületei.

Kicsi a bors

Kicsi a bors

Mindössze 12 négyzetméteres a multifunkciós erdei faház.

Hirdetés