Titánból készült különleges töltőtoll – Pataki Zsolt capillarisa.

Igazi grafomán lévén izgalommal követtem nyomon Pataki Zsolt ipari formatervező capillaris töltőtoll-remekének létrejöttét a kezdeti tervektől a műhelytitkokon és kivitelezési pillanatokon át a végső tárgy megszületéséig a manufactura capillaris Instagram-oldalán.


Ennek a különleges, titánból készült, minimalista töltőtollnak a létrejöttét hat év álmodozás-tervezés-kísérletezés-kivitelezés előzte meg: a történet minden elemében igazi szerelemprojektnek nevezhető, amelynek során a tervezőből képzett kivitelező, a tervezőasztalból pedig igazi kisműhely vált. Végeredményben a capillaris toll piacéretté válásának útja sokkal inkább személyes, mint üzleti jellegű folyamattá alakult, így biztos, hogy ha valaki egy capillaris töltőtollat vásárol, azzal tulajdonképpen a tervező személyiségének tükrét kapja meg.

A csodálatos tollhoz készült professzionális arculat és egyedi csomagolás teszi teljessé a képet, amelyben vélhetően minden designrajongó szívesen gyönyörködik, bár sajnos elég kevesen fogják tudni megengedni maguknak az élményt, hogy egy capillarisszal az ingzsebben éljék mindennapjaikat. A toll már előrendelhető a márka weboldalán, ennek apropóján beszélgettem Zsolttal. 
 


Hogyan született meg a töltőtoll ötlete, egyáltalán miért pont töltőtollban gondolkoztál?

Édesapámtól kaptam egy Montblanc tollat annak apropóján, hogy vizsgára készültem a munkahelyemen az ottani „átruházott aláírási jog” megszerzéséhez; ez indította el az érdeklődésemet a töltőtollak iránt. Neki köszönhetem továbbá a toll nevét is; mérnök volt és amikor a tollhegyet mutattam neki, említette a kapilláris hatást (hajszálcsövesség), mint annak működési elvét.


Saját magad is szívesen írsz kézzel?

Papírt, tollat leginkább vázlatok készítéséhez használok, de amióta kialakult a töltőtollak iránti szenvedélyem, egyre szívesebben jegyzetelek is.


Formatervezőként milyen projekteken dolgozol?

Végzettségem szerint repülőgép-tervező mérnök vagyok. Németországban és Ausztriában éltem évekig, ahol Airbus-okhoz terveztem alkatrészeket. Pár éve vagyunk itthon a családommal és egy multinál dolgozom gőzturbina tervezésen, a capillaris pedig egyfajta szabadidős tevékenység – csak most már épp túlnőtt azon. A töltőtoll formájának kidolgozása szakmai szempontból viszont csak a legelső lépcső volt, út közben tanultam bele a fémmegmunkálásba.


Miért éppen titániumot választottál alapanyagnak?

A tervezési szempontok alapján a titán tűnik a legjobb opciónak – úgymint korrózióállóság, szilárdság, sűrűség, biokompatibilitás – és persze körbelengi egy számomra nagyon vonzó „repülős misztikum”. Végül az ún. 23-as ötvözettípusra esett a választásom, amit az orvosi eszközöknél, valamint a repülőiparban egyaránt használnak. Ezenkívül a tolltest kap egy – néhány évvel ezelőtt kifejlesztett – felületkeményítést is Dániában, amivel lényegesen emelkedik az ellenállása a karcolásokkal szemben.
 


Hogyan választottad meg a capillaris hegyének vastagságát? Többféle típusban is készül?

A tollhegyeket a német Bock cégtől vásároltam; csak náluk kapható titán hegy. Ezeket nagyobb mennyiségben lehet gazdaságosan beszerezni, úgyhogy a legkedveltebb „F” vonalvastagságban rendeltem. Nemrég bukkantam rá Jose Munuera tollhegy „tuning” mesterre, aki kifejlesztett a tollhoz egy egyedi kombinációt. Ezzel az átalakított heggyel tervezem kínálni a tollat.


A tollad gyönyörű, de finoman szólva luxuskategóriás (835 EUR). Kinek szánod ezt a terméket?

Nagyon örülök, hogy gyönyörűnek találod! A capillaris tollat a kézírás egyfajta ünneplésének képzelem el, és ezt tükrözendő rengeteg kézi megmunkálást igényel minden egyes darab. Köszörülés, reszelés, csiszolás, leppelés, polírozás mind szükségesek a megfelelő pontosság és felületminőség eléréséhez. A végeredmény reményeim szerint tollrajongókhoz kerül majd, mindennapos használatra.


Ki tervezte a márka arculatát?

Kelemen Richárd! Évekkel a toll ötlete előtt – amikor a diplomamunkáját publikálta – találtam rá az interneten, és már akkor a csodálójává váltam. Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy ő valósította meg az álmaimat.
 



Hogyan született meg a csomagolás?

Tetszett a régi tollakhoz használt egyszerű és kompakt papírdoboz. Amellett, hogy a színek adottak voltak, a doboz teljes egészében Cholnoky Zsófia könyvkötő mester munkája, aki a könyvek mellett csodálatos dobozokat is készít a Vár alatti hangulatos kis műhelyében.
 


A marketingben kizárólag a közösségi médiára és az influencer-marketingre hagyatkozol?

A toll marketingje teljesen organikusan alakult. Egyszerűen csak a toll keletkezésének útját igyekeztem dokumentálni és másokkal megosztani; ehhez az Instagram tűnt a legmegfelelőbbnek. A töltőtollak apró világában az influencerek hozzám hasonló – a tollakkal csak munka mellett foglalkozó – lelkes rajongók, akik inkább mint egy virtuális klub tiszteletbeli elnökei működnek: ők mutatják be az új tagokat. 

 

 

manufactura capillaris | Web | Instagram




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egy repülőgép-tervező mérnök „hobbija” | manufactura capillaris

Egy repülőgép-tervező mérnök „hobbija” | manufactura capillaris

Titánból készült különleges töltőtoll – Pataki Zsolt capillarisa.

Az URBA is a Dezeen Awards 2022 jelöltjei között

Az URBA is a Dezeen Awards 2022 jelöltjei között

Az egyik legfigyelemreméltóbb hazai belsőépítész csapat shortlisten az Emerging Interior Design Studio of the Year kategóriában.

Fenntartható tradíciók

Fenntartható tradíciók

Kínai népi építészet és környezettudatosság keveredik a jól-lét zöld környezetében.

Hirdetés