Weiler Péter kortárs művész „white-cube galéria” jellegű otthona

A művészek lakásai – pláne, ha egyszerre használják őket műteremként, showroomként és otthonként – igazi kuriózumokat kínálnak az enteriőrök szerelmeseinek. Weiler Péter kortárs művész „white-cube galéria” jellegű otthona egy személyes ars poetica sajátos gegekkel. Cikkünk az OCTOGON Deco 2023/2-es lapszámából.
 

Weiler Péter a magyar kortárs művészeti élet egyik legextravagánsabb alkotója. 1993-ban mutatta be őt Friderikusz az országnak, azóta változatos művészeti akciókkal és közéleti performanszokkal hívta fel magára a figyelmet. 2021-ben például elsőként értékesített kriptovalutáért NFT-alkotást Magyarországon.



Weiler Péter otthonának története a 90-es évekig nyúlik vissza. Ez volt ugyanis az első lakása, amikor Pécsről a fővárosba költözött, és belevetette magát a pesti kulturális és éjszakai életbe. Bár azóta több helyen is élt, az ingatlan végig a család kezében maradt, és most a művész visszatért ide. Weiner Judit belsőépítész ötlete alapján, akivel sokadszorra dolgoznak együtt, közösen írták újra az alaprajzot: elbontották a legtöbb falat, és új, merész megoldásokat vázoltak fel.

A lakás három fő funkcióját szem előtt tartva alakították ki az elszeparált hálót, az alkotás terének a műterem részt, a társasági élethez pedig a nappalit. Péter mindennapi életének a mai napig része a vendégfogadás és a házibulik – ezt szolgálja az étkező hatalmas pultja, illetve az a konstruktivista szoborhoz hasonlatos lámparendszer, aminek erősségét és színeit ezerféleképpen lehet variálni az aktuális eseménytől függően. Emellett a lakás egy showroom szerepét is betölti, ezért a falak és a parketta hófehér színt kaptak, hogy a képek és más műtárgyak jól érvényesüljenek, akár egy galéria terében.
 



Alkotásai révén a tulajdonos minden négyzetméteren jelen van, mint művész: az étkezőben található, textilre nyomtatott, balatoni stéget ábrázoló lightbox egyfajta érzelmi portálként működik a térben, és abba az idilli állapotba enged betekintést, amikor egy kiadós úszás után az ember kimászik a stégre. A lakás fő dísze a kanapé felett található, KRESZ-táblákból készült kompozíció, amiből kivonva a tényleges információkat, csak a színes formák egyvelegét hagyta meg – mintha nem lenne sem eleje, sem vége az irányoknak és útmutatásoknak.

Az alkotáson megjelenő alapszínek aztán végigvonulnak az egész enteriőrön, ahol mindemellett felbukkannak a 20. századi De Stijl művészeti csoportra utaló referenciák: egyebek mellett az ikonikus Gerrit Rietveld szék és a kék-sárga-piros, extravagáns dohányzóasztal alakjában – utóbbi oldalait egy könyvespolcból hasznosította újra a művész, lapja pedig egy régi flipper asztal.

 


Weiler Péter | Web | Facebook | Instagram

 


Octogon Deco Magazinunk a készlet erejéig az alábbi árusítóhelyeken kapható.



Kapcsolódó cikkek

Átjárások

Átjárások

Megvalósult gyerekkori álmok egy prágai művészlakásban

Művészettel töltve

Művészettel töltve

Kétszintes tetőtéri lakás Prágában. 

Idén is lesz Resident Art Fair

Idén is lesz Resident Art Fair

Ne csak értsd a kortárst, vedd is!

Hirdetés