Lombkorona tanösvény Pannonhalmán. 

Pannonhalmán az elmúlt másfél évtizedben sorra épülnek a kortárs mű‐ és tájépítészet példás alkotásai. Ezen előképek nyelve és szerkesztési elvei köszönnek vissza az OKKA Studió által tervezett pannonhalmi Lombkorona Tanösvényen is.

Fotó: Danyi BalázsFotó: Danyi Balázs

 A folytonosság szellemisége a természeti környezethez, az erdei ösvények hálózatához való illeszkedésben is tetten érhető. A lombkorona tanösvény nem zárja le zsákutcaként a kialakult úthálózatot, hanem a domborzati viszonyokat kihasználva a túraútvonalak vonalára fűzi rá magát. Az így létrejövő vízszintes kilátó a mozgásukban korlátozottak számára is kinyitja a panorámát, ezáltal egy új elemmel egészíti ki a Pannonhalmán található sokrétű kikapcsolódási lehetőségeket.  

A lombkorona sétány a Boldogasszony‐dombon áll Pannonhalmán. E magaslat ad otthont a Boldog Mór kilátónak és a Boldogasszony kápolnának, mely utóbbi nem az apátság épületegyüttesének része, hanem az egykori tarisznyavár helyén épült 1714‐ben. Eredetileg a nem magyar anyanyelvű lakosság plébániatemplomaként működött. Az erdei környezetben több szakaszban megépített tanösvény található padokkal, asztalokkal, fedett létesítményekkel. Az erdőrészletet jellemzően nem bakancsos turisták, hanem a pannonhalmi épületegyüttes látogatói keresik fel. A tanösvény környezetében egy 56 éves erdő áll, amely korábban mezőgazdasági művelés alatt álló terület volt, ez a kialakult faállomány összetételét és struktúráját is meghatározza. 

Fotó: Danyi BalázsFotó: Danyi Balázs

Az építészeket a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. kérte fel a tanösvény megtervezésére, amivel céljuk az volt, hogy a látogatók számára egy gyalogosan, valamint kerekesszékkel is bejárható, emelt járófelületet biztosítsanak, mely az erdőállomány különböző szintjeinek bemutatására alkalmas.

A tanösvény prezentálja az ezeréves emberi környezetben található erdők szerepét, kialakulásukat, telepítésüket, hasznukat, jövőképüket. Bemutatja az antropogén hatásoktól formálódott vegetációk élővilágát, összetételét, struktúráját is, éppen ezért jött létre egy függesztett, az erdő szintjeit érintő lombkorona tanösvény.

A hagyományos tanösvényekhez hasonlóan tájékoztató táblák is segítik a látogatók ismereteinek gyarapodását. Betekintést nyújtanak a kistáj kultúrtörténeti fejlődésébe, élő környezetének átalakulásába, mai arculatának kialakulásába.  

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Lombkorona tanösvény

Lombkorona tanösvény

Lombkorona tanösvény Pannonhalmán. 

Pénteken rajtol a XIII. Építész Regatta

Pénteken rajtol a XIII. Építész Regatta

A környezettudatos építészek versenye Balatonlellétől Keszthelyig tart majd.

Ikonikus pilonok

Ikonikus pilonok

A friss Kossuth-díjas Skardelli György egyik legutóbbi munkájáról, a Puskás Arénáról az OCTOGON 157-es számában mutattuk be. 

Hirdetés