Franciaország délnyugati részén egy különleges projektet terveztek: a Village Landais Alzheimer egy olyan betegotthon, ahol szabadon, mégis biztonságban közlekedhetnek az alzheimeresek.

Különböző igényekhez tervezett házak, bevásárlóközpont, fodrász, könyvtár, edzőterem, kis utcák, parkok – az „Alzheimer-falu” szinte pontos másolata bármilyen társának, ám ott nem tévedhetnek el, nem „veszhetnek el” a betegek, akikre civil ruhás orvosok ügyelnek.

A Dax városkában épülő VLA-projektet egy korábbi parlamenti képviselő, Henri Emmanuelli karolta fel, egy hollandiai minta alapján. Az alapelképzelés szerint a betegek közérzetét jelentősen javítja a megnövelt szabadságuk, egyúttal kevesebb gyógyszerre lesz szükségük.

Jean-François Dartigues neurológus szerint a normális életvitel folytatásával a betegek fenntarthatják a hagyományos szociális rutinjaikat, ami az agyműködésükre is hat:

„Megtalálhatják az integritás különböző társadalmi és emberi formáit. Vásárolhatnak, fodrászhoz, étterembe, színházba mehetnek, szórakozhatnak. Mindez egy különleges terápia alapja lehet.”

Hogy a beköltözés még könnyebb legyen, a falut tervező Champagnat & Grègoire Architects és NORD Architects a régió építészetét tükröző városképet dolgozott ki. Az Alzheimer-falu jórészt a környéken tipikus négyosztatú házakból áll majd, ahol minden lakásnak saját kertje, akár saját identitása van. A sétányok sűrű növényzeten vezetnek át, ezzel is stimulálva a betegek érzékszerveit.

Az orvosok mellett kutatók és önkéntesek is beköltöznek majd a faluba, különböző eseményeket szerveznek, így szintén a helyi élet részeseivé válnak. Jelenleg 120-an élnek a faluban, 120 alkalmazottal és önkéntessel.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Sheila O'Donnell 2019 legjobb női építésze

Sheila O'Donnell 2019 legjobb női építésze

Az ír O’Donnell + Tuomey építész iroda vezetőtervezője a CEU budapesti kampuszának megtervezéséért kapta az elismerést. 

Merészen futurista építész kapta a Pritzker-díjat

Merészen futurista építész kapta a Pritzker-díjat

Iszozaki Aratát a világháborús pusztítás traumája indította el az építészet felé, az újabb generációkat viszont már az ő munkái inspirálják. 

Szociális otthon, csak kicsit másképp

Szociális otthon, csak kicsit másképp

Egy japán építész vigvamot épített az erdőben, csak éppen nem indiánok laknak benne, hanem nyugdíjasok.

Hirdetés