Az építészetet ma is meghatározó alapvető rajzok mind a középkor találmányai.

A történelem folyamán a rajz az építészeti ötletek közvetítésének elengedhetetlen eszköze volt, már a középkorban fontos szerepe volt az építési folyamatok kiszolgálásában. A Stuttgarti Egyetem professzora, dr. Klaus Jan Philipp az Architecture - Drawn, From the Middle Ages to the Present című könyvében nyolc évszázadot felölelően bemutatja az építészeti rajz történetében lezajlott forradalmi változásokat, a fejlődését elősegítő találmányokat és innovációkat.

A könyv egyfajta átfogó tanulmány az építészet alapvető „kommunikációs platformjáról”, a rajzról, négy nagy fejezetben vizsgálja az ortográfiai vetületeket, az izometrikus axonometria és az alaprajz kialakulását, a különféle építészeti irányokat, de kitér az építészeti rajzok jövőjére is. Időrendben haladva mutatja be az egyes ábrázolási módokat, különös tekintettel az egyes rajztípusok változatlan jellegére.

A szerző évtizedek óta kutatja az építészeti rajz témakörét és nagy megszállottja a középkornak.  A könyv előszavában megjegyzi, hogy azok az alapvető rajzok, amelyek a mai napig meghatározzák az építészetet (például az alaprajzok és a metszetek), mind a középkor találmányai.

A könyv a vázlatok helyett az elkészült rajzokra összpontosít, Klaus Jan Philipp szerint kiváló esztétikai minőségű rajzokról van szó, amelyeknek csupán a szemlélése is igazi örömforrás. Miközben a könyv elsősorban az építészeti ábrázolás történetét vizsgálja, szándékosan kialakítja azokat a kereteket is, amelyben a hagyományos ábrázolás versus újfajta megoldások vitáját le lehet folytatni. 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Keresik a kiemelkedő színvonalú hazai tervezőgrafikai munkákat

Keresik a kiemelkedő színvonalú hazai tervezőgrafikai munkákat

A Magyar Tervezőgrafika Pályázatra február 20-ig lehet jelentkezni.

Itt a Franciaudvaros bérházak Budapesten második kötete

Itt a Franciaudvaros bérházak Budapesten második kötete

Újabb budapesti cour d’honneurös bérházakat ismerhetünk meg a Mártonffy Melinda által felkutatott lebilincselő történeteken keresztül.

Új építészeti díj talált gazdára

Új építészeti díj talált gazdára

A 75 éves Középülettervezési Tanszék jubilemi kiállításán először adták a Weichinger Károly díjat.

Hirdetés