Klaus Littmann erdője sokkoló disztópiát tár a világ elé. 

Az elmúlt hónapokban sokszor írtunk arról, miképp válik Ausztria a klímaváltozás élharcosává: klímavédelmi területeket hoznak létre, vadszőlővel futtatják be a villamosmegállókat, vagy éppen zöldhomlokzattal várják a hőséget. Ebbe a sorba jól illeszkedik Klaus Littmann svájci művész installációja a klagenfurti labdarúgó stadionban, ahol ezúttal nem meccset nézhetnek a látogatók, hanem egy igazi erdőt. 

Fotó: Gerhard Maurer

Klaus Littmann a For Forest akció keretében 300 fát ültetett egy osztrák labdarúgó stadionban, amellyel azt a kérdést feszegeti, hogy mi történne akkor, ha a mértéktelen erdőirtás következtében a fákat már csak múzeumban tekinthetnénk meg. 

A helyszín a Wörthersee Stadion, a kérdésfelvetés pedig hajmeresztő. Az ötletet Max Peintner osztrák festő 1971-es festménye (The Unending Attraction of Nature) szolgáltatta, amelyen a zsúfolt stadionban a nézők nem focimeccset, hanem egy erdőt néznek. Littmann a nyolcvanas években fedezte fel Peintner képét, harminc éve tervezte a megvalósítását, és szerinte soha nem volt ilyen időszerű, mint most. Míg a hetvenes években kevés vita volt az éghajlatváltozásról és az erdőirtásról, most a bőrünkön érezhetjük a következményeit.

"Azt szeretném elérni, hogy mindenki gondolkodjon el a fák fontosságáról és tekintse őket az élet jelképének. Ha ez megtörtént, verődjenek csoportokba és gondolkodjanak közösen arról, mit teszünk a fákkal és ezáltal az életünkkel, ha nem fejezzük be az eszetlen pusztítást. Ha megtörténik az észlelés, többé nem úgy fogunk tekinteni a fákra, mint eddig" - mondta Littmann.

Fotó: Gerhard MaurerFotó: Gerhard Maurer

A különböző fajtájú fák ültetését Enzo Enea svájci tájépítész valósította meg, három hét állt rendelkezésükre, hogy mindent elkészítsenek a 32 ezer férőhelyes stadionban. A fák kiválasztásánál fontos volt, hogy olyan példányokat telepítsenek, amelyek máshol feleslegessé váltak útépítés vagy egyéb építkezés miatt.  A telepítéskor állatokat nem vittek az erdőbe, de a művész bízik abban, hogy az állatok megtalálják majd az utat az új lakóhelyükre. A For Forest projekt 2019. október 27-ig ingyenesen tekinthető meg, ezt követően a fákat egy azonos méretű területre telepítik át a stadion közelébe egyfajta "szoborparkként". Mellette egy oktatási központ fogja segíteni az érdeklődőket a téma mélyebb megértésében.

És hogy miért éppen stadionban valósították meg a projektet? Littmann szerint jól megmutatja a kontrasztot az élő, természetes világ és az acélmonstrum vagy éppen betontenger épületek között. Egyébként amíg a fák zöldellnek a gyepen, a helyi labdarúgó csapat egy szomszédos stadionban játssza mérkőzéseit. Az alkotó reméli, hogy az emberek legalább akkora szerelmesei (és ezzel védői) lesznek a természetnek, mint amennyire a labdarúgásnak.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Építészek fognak össze a klímaváltozás ellen

Építészek fognak össze a klímaváltozás ellen

A RIBA Stirling díjat elnyert 17 építész a klímaváltozásra és a rohamosan kipusztuló fajokra hívja fel a figyelmet. 

Határtalan Design: a slow designtól a 3d nyomtatásig

Határtalan Design: a slow designtól a 3d nyomtatásig

Tizenkét ország majd százötven kreatív alkotójának tárgyai tekinthetők meg a Bálnában.

Hópelyhet idéz és a várost is szervezi egy új reptér Kínában

Hópelyhet idéz és a várost is szervezi egy új reptér Kínában

A harbini reptér leendő hármas terminálját az ember, a természet és a helyi igények funkcionális kiszolgálására tervezte a MAD Architects.
Hirdetés